Erdoğan bu nasıl iş diyecek: Rekor üstüne rekor… Odatv’nin gözünden kaçmaz…

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen günlerde “Tavizsiz tavrımız neticesinde ülkemizde sigara kullanımında az da olsa bir gerileme yaşandığını memnuniyetle müşahede ediyoruz” demişti. Odatv, “Geriledi dedi, veriler zirveyi gösterdi… Erdoğan’ı kim kandırıyor başlıklı” haberinde mevcut verilere göre dünyada günlük sigara kullanımında Türkiye’nin ilk sırada yer aldığını açıklamıştı.

Bugün ise İSO, Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Türkiye’nin en büyük 500 şirketi belli oldu… İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yapılan ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nın 2023 yılı sonuçlarına göre Philip Morris Sabancı A.Ş., JTI Tütün Ürünleri Sanayi A.Ş. ve TTL Tütün A.Ş. Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında kendine yer buldu.

Kârlarını artıran tütüncülük şirketleri Philip Morris Sabancı A.Ş. 51., JTI Tütün Ürünleri Sanayi A.Ş. ise 92. sırada yer aldı. Philip Morris listede 21 sıra yükselirken, JTI Tütün Ürünleri 30 sıra birden yükseldi.

GÜNLÜK REKOR TÜRKİYE’DE

Yapılan son araştırmalara göre Türkiye’de, kişi başına düşen ortalama günlük sigara tüketim adedinin 17,1 ile dünya birincisi olduğu belirtildi. Bu rakamın Yunanistan’da 15.7, İsrail’de, 15.5, Japonya ve Avusturya’da 15.4 adet olduğu açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sigara kullanımında az da olsa bir gerileme yaşandığını memnuniyetle müşahede ediyoruz” ifadelerine rağmen Türkiye’nin sigara kullanımında hala zirvede olması ve tütüncülük şirketlerinin kârlarını artırması dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir